Makula Sempozyumu

ULUSLARARASI MAKULA DEJENERASYONU SEMPOZYUMU
10.Aralık.2005-İstanbul

10.Aralık.2005 tarihinde İstanbul'da Yaşa-bağlı Makula Dejenerasyonu Sempozyumu düzenlendi.

Amerika Birleşik Devletleri Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof.Dr.Evangelos Gragoudas ve Japonya Tohoku Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof.Dr.Makoto Tamai sempozyumda konuk öğretim üyesi olarak katıldılar.

Sempozyumun ilk bölümünde, Prof.Dr.Gragoudas tarafından sunulan konferansta, yaşa-bağlı makula dejenerasyonunun (veya dejeneresansı) ıslak tipinde kullanılan tedavi seçeneklerinin arttığı özellikle vurgulandı. Bunlardan fotodinamik tedavinin 2000 yılında uygulamaya başlandığı, diğer bir yöntem olan göz içine ilaç (pegaptanib) enjeksiyonunun ise 2004 yılında FDA tarafından onaylanarak tedavi protokolleri arasında yer aldığı belirtildi. 2006 yılında ise tedavide başka bir anti-VEGF ilacının daha uygulamaya başlanacağı ve artık bu hastalığın tedavisinde görme kaybı hızının durdurulmasından ziyade görmenin aynı seviyede kalmasının sağlandığı hatta görme artışı sağlanmasının bir sonraki hedefleri olduğu anlatıldı.

Prof.Dr.Tamai ise yeni yüzyılda yaşa-bağlı makula dejeneresansında amaçlanan tedavi yönteminin henüz ideal olmadığını, fakat retinaya hücre transplantasyonu, gen ve yapay retina teknolojileri uygulamalarının çok yakın bir gelecekte daha yaygın olarak kullanılabileceğine inandığını ifade etti. Tohoku Üniversitesi'nde yaşa-bağlı makula dejeneresansının ıslak tipinde yapmış olduğu 72 hastanın sonuçlarını da açıklayan Dr.Tamai, ikinci faz klinik çalışmalara çok yakın bir zamanda başlanacağını ve yaklaşık 3 yıl süreceğini anlattı.

Copyright (C) 2024 Tüm hakları saklıdır.
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu yönünden, www.makula.com.tr içeriğindeki tüm yazı, resim ve tasarım özellikleri koruma altındadır. İzinsiz kopyalanamaz, gösterilemez ve yayınlanamaz.